11.02.2017 Haber Bülteni

0

Anayasa değişikliği kanunu resmi gazetede yayınlandı, referandum süreci resmen başladı.
Buna göre, milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.
TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenecek. Referandum 16 Nisan’da yapılacak.

Bahçeli “hayır çıkarsa Türkiye karmakarışık olur“ dedi.
Başkanlık sistemi anayasasına Akp ile birlikte evet diyen Mhp Genelbaşkanı Devlet Bahçeli “Referandumda hayır çıkarsa ne olur” sorusuna “Türkiye karmakarışık olur” diye cevap verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Bahçeli’ye “Hayır çıkarsa Türkiye büyük bir nefes alır. Hayırda hayır vardır” dedi.

İzmir Alsancak Limanı da Varlık Fonu’na devredildi
Türkiye’nin en stratejik kurumlarından sonra ülkenin en stratejik limanı olan İzmir Alsancak Limanı kiralama, devretme veya satma yetkisiyle Varlık Fonu’na devredildi. İzmir Limanı’nın satışı gerçekleştirilene kadar TCDD tarafından yönetileceği ifade edildi. Limanın 49 yıllığına özelleştirilmesi planlanıyor.

15 Temmuz ihaneti sonrası itirafçı ifadeleriyle gözaltına alınan Türkiye’nin ilk kadın general adayı serbest bırakıldı.
15 Temmuzdan sonra Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın özel kaleminde görevli olan Yarbay Bilgehan Bülbül ile Eskişehir 1. Anajet Üssü’nde Filo Komutanı olan eşi Yarbay Nail Bülbül’ün de aralarında bulunduğu 11 asker tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.
Hâkimlik sorgusunun ardından Bülbül çiftinin de aralarında bulunduğu 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çift haklarındaki suçlamaları reddetti.
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 29 Ocak’ta kuvvet komutanlarıyla birlikte Ege Denizi’nde bulunan Kardak kayalıklarında incelemeler yapmıştı. Yarbay Bilgehan Bülbül de bu ziyarette komutanlara eşlik eden isimler arasındaydı. Yarbay Bilgehan Bülbül, Kardak ziyaretinin ardından Ankara’ya döndükten sonra gözaltına alınmıştı.

Avrupa’yı kana bulama hazırlığındaki 2 Işid militanı Adana’da yakalandı.
Adana’da tutuklanan Danimarka ve İsveç uyruklu 2 IŞİD üyesinin, sahte kimlikle Türkiye’ye girip kanlı eylem yapmak için Avrupa’ya gitmeye hazırlandıkları ortaya çıktı. Yapılan ihbar üzerine gözaltına alınan zanlıların üzerinden sahte mülteci kimliği çıktı. Zanlıların Lübnan uyruklu Danimarka vatandaşı Mahamad Laban ve Irak uyruklu İsveç vatandaşı Mohammed Tofik Saleh olduğu ortaya çıktı. Yapılan sorgulamada zanlıların 2014 yılında Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldıkları da belirlendi.

İki zanlının 3 yıl boyunca Suriye’de silah ve bomba eğitimi aldığını belirlendi. Şahısların Avrupa’da büyük ve kanlı eylem yapmak için eğitildikleri, Türkiye’ye de bu nedenle sahte mülteci kimliğiyle girip Avrupa’ya geçmeye hazırlandıkları tesbit edildi.

İstanbul Pkk’nın finans kaynaklarına operasyon yapıldı.
İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde, Terörle Mücadele ekipleri tarafından terör örgütü PKK’nın finans kaynaklarına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında çok sayıda adrese baskın düzenlendiği bildirildi

Peru eski devlet başkanına yolsuzluktan tutuklama kararı.
Peru’da yolsuzluk yaptığı şüphesiyle eski Devlet Başkanı Alejandro Toledo hakkında tutuklama emri çıkartıldı. Mahkeme eski devlet başkanına 18 ay hapis cezası verdi. Eski Devlet Başkanı Toledo 20 milyon dolar rüşvet karşılığında 2001 ile 2006 yılları arasında bir Brezilya inşaatçılık şirketine yol ihalelerini kazanmasında yardımcı olmakla suçlanıyor. Yurt dışında bulunan eski Peru devlet başkanı hakkındaki suçlamaları ret etti.

Share.

Leave A Reply