10.02.2017 Haber Bülteni

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasa referandum taslağını onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anayasa değişiklik paketini onaylayarak Başbakanlığa gönderdi. Şimdi Anayasa değişikliği için referanduma gidilecek. Vatandaş sandıkta anayasa değişikliğine onay verip vermediğini ortaya koyacak. İktidar referandum tarihini 16 Nisan olarak açıklamıştı.

Rus uçağının Suriye sınırındaki Türk askerlerini vurması ve 3 askerimizin şehit olması ile ilgili Kremlinden şok bir açıklama geldi. Açıklamada “Türk ordusu tarafından Rusya’ya verilen yanlış koordinatlar nedeniyle ölümcül hava saldırısının yaşandığını” belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, “Türk askerlerinin Rus jetlerinin terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdiği yerde olmaması gerektiğini” öne sürdü.
Peskov’un açıklamasında “Nedenine gelince, çok açık. Vaziyet ortada: Maalesef Rus ordusu, hava saldırıları düzenlerken, Türk ortaklarının sağladığı koordinatlara güveniyordu. Türk askerleri verilen koordinatlarda, o yerde olmamalıydı.” dedi.

Türkiye’den özür ifadesinin geçmemesi dikkat çekti.

Kremlin tarafı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak „trajik olay“ nedeniyle üzüntülerini iletti ve başsağlığı diledi‘ açıklaması yaptı.

Rusya, olaya „zayıf koordinasyonun yol açtığını“ açıklayarak sadece „trajik olay“ kelimesini kullandı Rusya’nın açıklamasında TSK’nın yaptığı gibi ‚Kazaen‘ veya Yanlışlıkla ‚ ifadeleri bile geçmedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Rus uçağının ‚yanlışlıkla‘ yaptığı ifade edilen saldırı sonucu 3 askerimizin şehit düşmesine ilişkin ‚Askerlerimizin şehit edilmesi, Rusya tarafından kuru bir başsağlığıyla geçiştirilemeyecek kadar önemli bir hadisedir“ dedi

OHAL kapsamında çıkarılan kararnameyle 330 akademisyenin üniversitelerden uzaklaştırılması AKP’nin Grup Yönetim Kurulu toplantısında rahatsızlık oluşturdu.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu konuda çok eleştiri olduğunu, listenin yeniden değerlendirilmek üzere YÖK’e gönderileceğini, yanlışların düzeltileceğini söyledi.

Akpli bazı isimlerin „Geçmişte bize yapıldığını iddia ettiğimiz konuların aynısı şimdi başkalarına yapılıyor“ diyerek ihraçlara tepki gösterdilği ifade edildi.

ABD Başkanı Trump’a bir şok daha…
ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump’ın seyahat yasağının askıya alınmasını yasalara uygun buldu.

San Fransisco’daki 9.Temyiz Mahkemesi, üç yargıcın oy birliğiyle aldığı kararda, Trump’ın başkanlık emriyle koyduğu yasağı askıya alan alt mahkemenin kararına karşı çıkmayacağını belirtti.

Trump, mülteci girişini tamamen yasaklamış ve nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarına karşı, „terör tehditlerinin ulusal güvenliği riske atması“ gerekçesiyle seyahat yasağı koymuştu.

Kararın ardından Başkan Trump paylaştığı Twitter mesajında „Mahkemede görüşürüz, söz konusu olan ülkenin güvenliği!“ dedi

CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Bir ülkede 150’nin üzerinde gazeteci hapiste olursa siz o ülkede demokrasi var diyebir misiniz? Bu ülkede hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. Her an her kişi tutuklanabilir‘ dedi.

Parti meclisi toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ihaneti bahane edilerek yapılanlara “Parlamentonun vermediği hakkı OHAL’de kullandılar. Türkiye yarı açık cezaevi durumundadır şuan. Herkesin pasaportuna el konuyor“ diye tepki gösterdi.

15 Temmuz sonrası 4 bin 811 akademisyen bilim insanının açığa alındığını söyleyen Kılıçdaroğlu “Birinci sorun YÖK’tür. Bilime sahip çıkmıyor. Kimse tepki koymuyor. Aydının görevi toplumun öncüsü olmaktır“ diye konuştu.

CHP genelbaşkanı “Bütün bunlar yürürlükteki anayasaya göre yapılıyor. Bir de anayasa değişikliği kabul edilirse olacakları düşünün“ dedi.

Avrupalı Hıristiyan Demokratlar’dan Türkiye’yi kızdıracak AB üyeliği raporu.

Avrupa Parlamentosu içindeki Hıristiyan Demokratlar AB içinde yapısal değişiklikler öngören bir taslak hazırladı. Taslakta Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine de karşı çıkılıyor.

“Dramatik bir değişim içindeki dünyamız için hayat sigortamız” başlığını taşıyan taslak metin, AB Komisyonu’nun küçülmesini, Türkiye’nin tam üyeliğinin reddini öngörüyor.

Avrupa Halk Partisi grubunu oluşturan Hıristiyan Demokratlar, Türkiye’ye de tam üyelik konusunda daha fazla umut verilmesine karşı çıkıyor.

Share.

Leave A Reply